На що звернути увагу при виборі ювелірних ваг
Електронні ваги ювелірні – це високоточне обладнання для вимірювання ваги з найменшою ціною поділки. Вони незамінні в тих операціях і сферах, в яких маса вантажу обчислюється частками грама. Зрозуміло, завдання це непросте: визначити, наприклад, вага реагенту для хімічних дослідів або компонент аптечного препарату. Або ж, що очевидно з назви, зважити дорогі коштовні камені і метали з високою точністю для здійснення чесної угоди.
Обладнання для вирішення цих завдань повинно бути підібрано правильно, виходячи з характеристик, вимог держави і якості збірки.
Розглянемо, як обрати ювелірні ваги і оцінити справність приладу після здійснення покупки.
Типи і функціонал високоточного ваговимірювального обладнання
Зазначимо, що до такого класу відносяться не тільки ваги для ювелірної справи. Лабораторними або ювелірними часто називають широкий ряд приладів високої точності.
Це можуть бути:
-
ваги прецизійні для ювелірної справи, ломбардів тощо;
-
ваги каратні;
-
ваги для лабораторій та аптек;
-
мас-компаратори;
-
ваги мисливські і т. д.
Різниця не тільки в назві, але і в специфіці.
Так, прецизійні – це високоточні, але прості по функціоналу прилади без спеціальних або складних функцій. Вони показують вагу, дозволяють компенсувати вагу тари, відключаються при тривалому бездіяльності. В моделях подорожче можна вибрати одиницю виміру (грам, унція тощо), поставити штучний підрахунок і функцію калібрування.
Вони підходять для ювелірних магазинів, ломбардів і т. д.
Каратні моделі відрізняються особливим функціоналом: вони переводять масу коштовних каменів у карати.
Мас-компаратори застосовуються для зважування золотих злитків або оцінки точної маси калібрувальних гир.
Ваги лабораторні аналітичні оснащені складним. З їх допомогою можна виділити однорідні компоненти в складі речовини, вказати їх процентне співвідношення і т. д.
Мисливські моделі потрібні для правильного визначення пропорцій дробу й пороху і працюють за принципом, схожим з лабораторними. Однак вони більш компактні і захищені від зовнішніх факторів.
У кожній сфері до весоизмерительному риштування пред'являються свої вимоги.
Ми розглянемо особливості вибору ваг для роботи з ювелірними виробами.
Основні вимоги до ваг для ювелірної справи
Ваги ювелірні використовуються для визначення ваги:
-
сировини: срібла, золота, платини, напівкоштовних і дорогоцінних каменів;
-
формованих виробів: злитків, брухту, ювелірної продукції.
Застосовуються для обліку, зберігання, реалізації і скупки виробів з дорогоцінних каменів і металів.
Щоб використовувати обладнання законно, слід купувати тільки ваги, внесені в Державний реєстр засобів вимірювань. Це означає те, що заявлені виробником характеристики точно відповідають дійсності. Також прилади для ювелірної справи, які ви купуєте в магазині, повинні супроводжуватися свідоцтвом про повірку. Воно пізніше проводиться щорічно.
Граничний вагу, крок поділу і похибка
Максимальна вага, який можуть виміряти ювелірні ваги – 1-2 кілограми. Для кожної моделі існує своя межа зважування. При виборі важливо дивитися не тільки на цей показник, але й на крок поділу або дискретність. Чим він менше, тим менше повинен бути максимальний межа зважування. В іншому випадку це загрожує значною похибкою ваг.
При цьому до роботи з певним сировиною пред'являються особливі вимоги:
-
Ваги для роботи з золотом або платиною в вигляді напівфабрикатів повинні мати крок поділки 0,01 грама і менше. При цьому, якщо маса напівфабрикату перевищує 1 кг, можна використовувати ваги з кроком поділу (похибкою) до 0,1 грама.
-
До зважування виробів з срібла допускаються прилади з більшою дискретністю - 0,1 грама.
-
Зважувати платину і золото у вигляді брухту можна на вагах з похибкою 0,1 грама і менше.
-
Якщо срібло представлено у вигляді зливків, напівфабрикатів і брухту, похибка може досягати 1 грама.
Що стосується каратних ваг. При роботі з обробленим камінням і алмазами, допускається така похибка:
-
при зважуванні вироби масою до 1. тис. каратів використовуються ваги з кроком не більше +0,01 карата;
-
1. тис. до 5 тис. каратів – не більше +0,04 карата
-
понад 5 тис. каратів – +0,08 карата і менше.
Пам'ятайте, чим менший крок поділу, тим вище точність. І, найчастіше, чим менше граничний допустимий вага, тим менше дискретність. На ринку є ювелірні ваги з відносно великим межею зважування і малою похибкою, здатні функціонувати ефективно. Однак, їх ціна висока, продаються вони далеко не скрізь, та і необхідності в такому обладнанні більшості користувачів немає.
Як обрати ювелірні ваги для вирішення ваших завдань
В кожній справі, пов'язаним з ювелірними виробами, швидше за все можуть знадобитися декілька типів ваговимірювального обладнання для рішення різних завдань. Але в цілому можете використовувати підказки нижче:
-
У побуті зважування прикрас або інших дорогоцінних виробів, монет та ін., можна використовувати кишенькові ваги. Це найбільш прості і нехитрі пристрою – компактні і захищені кришкою. Не відрізняються особливою точністю, підходять тільки для побутового використання.
-
Для ювелірного салону, майстерні або ломбарду підійдуть прилади з похибкою до 0,01 р.
-
Для виготовлення ювелірних виробів підходять ваги з відхиленням до 0,01 р. В іншому випадку майстер не має права ставити клеймо.
-
В експертних лабораторіях дотримуються тих же принципів, що і у виробництві.
-
В банках застосовуються компараторные ваги, які, як і будь-які побутові ваги, які пройшли перевірку та отримали необхідні дозволи. Точність повинна досягати 0,005 грама.
Перед покупкою ваг для бізнесу важливо переконатися, що техніка пройшла перевірку і внесена до Державного реєстру ваговимірювальних приладів.
Ретельно вивчіть набір функцій. Для роботи з "ювеліркою" можуть знадобитися функції лічильного, рецептурного, динамічного, сумарного зважування. Перевірте наявність потрібних вам параметрів, і не переплачуйте за зайві.
Клас точності ваг для бізнесу обов'язково повинен відповідати класу 2 або 3.
Різні моделі оснащені тим чи іншим джерелом автономного живлення герметичним корпусом, можливістю інтеграції в системи автоматизованого обліку з допомогою дротового або бездротового зв'язку.
Вибирайте те, що підходить саме вам!
- Что такое терминал сбора данных?Функціональні особливості терміналу збору даних та необхідність застосування у торгівлі або на складіПовна версія статті
- Програмний РРО: закон, роз'яснення та як підключитиРассмотрим закон про РРО в Украине и как его подключить программу, которая передает все данные на сервер налоговойПовна версія статті