Що таке аналізатор вологості і як він працює?
Визначення вологовмісту в різних продуктах має особливе значення, так як від цього показника безпосередньо залежить умови зберігання, особливості експлуатації і гарантійний термін придатності. В силу цього лабораторний вологомір або аналізатор вологості використовується повсюдно майже в кожній лабораторії, пов'язаної з харчовою, фармацевтичною, хімічною промисловістю і сільським господарством.
Це електронний лабораторний прилад, який оцінює різниця в масі досліджуваного речовини в його вихідному стані та після процесу сушіння. Використовувати вологоміри вагові досить просто: продукт поміщають у відведену для нього камеру в тілі пристрої, що задають потрібні налаштування і запускають його.
У цій статті ми розповімо про те, що таке аналізатор вологості і як він працює.
Як працює аналізатор вологості
Що відбувається з продуктом всередині і яким чином відбувається аналіз вологості?
Прилад працює за термогравиметрическому принципом або, іншими словами, принципом массопотери при иссушении.
Ваговий вологомір включає два функціональні модулі: ваговий і нагрівальний. Для оцінки вмісту вологи спершу прилад реєструє вихідну масу зразка, після чого продукт нагрівається і иссушивается інфрачервоній або галогенною лампою нагріву, а вбудовані ваги в цей час безперервно відстежують мінливий вага зразка. Як тільки продукт перестане втрачати масу, прилад відключається і розраховує вологовміст виходячи з різниці у вихідному і кінцевому вазі зразка.
Після звукового сигналу вологомір лабораторний виводить на екран отримані дані.
Перевага аналізатора вологості
Забігаючи вперед: це економія на всьому.
Справа в тому, що альтернативою застосуванню лабораторного вологоміра є ручний сушильно-ваговий метод або, по іншому, прямий метод виміру вологості. Він найбільш точний, але припускає одночасне використання сушильної машини, високоточних ваг і ексикатора, що робить процес дорогим і трудомістким.
Застосування аналізатора вологовмісту більш енергоефективно, швидко і менш затратно. Як мінімум, зразок в аналізаторі нагрівається за допомогою поглинання інфрачервоне випромінювання апарату, що займає мінімум часу. А в сушильній печі продукт нагрівається за рахунок конвекції, тому висушування вимагає тривалого часу і великих енерговитрат.
Види аналізаторів вологості
Насамперед вологоміри вагові відрізняються типом нагрівального елемента – на інфрачервоні і галогенні.
Хоча галогенний нагрівання також відноситься до ІК технології, маються на увазі традиційні інфрачервоні випромінювачі. У порівнянні з ними галогенні лампи виграють: маса такого випромінювача набагато нижче маси традиційних ІЧ-випромінювачів, тому апарат швидко досягає потрібної температури, тепло розподіляється рівномірно і тримається під контролем.
Також при виборі приладів особливу увагу потрібно звернути на такі параметри:
-
Ступінь похибки визначення вологості. Вона повинна бути мінімальною, не більше ніж 1.0. Особливо дорогі прилади випускаються з показниками дискретності в % 0,0001.
-
Об'єм вбудованої пам'яті і взагалі її наявність. Якщо лабораторія працює з одними і тими ж продуктами, проводить аналіз одного зразка кілька разів, це важливо. Так, наприклад, багато представлені у нас моделі запам'ятовують до 1000 вимірювань.
-
Діапазон вимірювання вологості. Моделі аналізаторів з діапазоном вимірювання 10%-15% вважаються найбільш точними. Але вибір необхідного масштабу вимірювання визначається типом зразків, які необхідно дослідити.
-
Можливість проводити аналіз полікомпонентних зразків.
-
Кількість (і взагалі наявність різних режимів роботи і можливість введення індивідуальних параметрів.
-
Максимальна температура нагрівання.
-
Можливість для імпорту та експорту даних.
-
Тип інтерфейсу (RS232, USB, Wi-Fi).
-
Максимальний час сушіння.
-
Параметри ваг: максимальна межа зважування, дискретність і т. д. і багато іншого.
Детальну консультацію для допомоги з вибором влагоанализатора ви можете отримати у консультанта інтернет-магазину "Укр Ваги".
Сфери застосування аналізаторів вологості
Устройства входят в стандартный список оборудования многих современных лабораторий. Прибор дает возможность определить:
-
Влажность монокомпонентного сырья.
-
Степень содержания влаги в готовом продукте.
Универсальные анализаторы находят в разных сферах промышленности – пищевой, с/х, химической, фармакологии. Предметом анализа, при этом, может являться:
-
стройматериалы (бетон, дерево, краски);
-
резина и каучук;
-
с/х продукция (семена, удобрения, зерно);
-
продукты питания (хлебобулочные и кондитерские изделия, мука, табак, мясо, чай и др.);
-
ткани и текстиль;
-
препараты фармакологии;,
-
полимерные материалы;.
-
неорганічні порошки та багато іншого.
Як правило, використовуються зразки з вихідною масою 35-150 грамів. Для продуктів з вмістом вологи менше 1%, тобто вкрай низьким, потрібні зразки більшої маси, щоб знизити відносну похибку.
Режими
Які режими роботи можуть бути у приладів. Звичайно, аналізатори вологості різних виробників можуть мати специфічні і базові режими. Наприклад, стандартний, прискорений (первинний нагрівання на більш високій температурі, по таймеру, ручний режим, коли оператор самостійно зупиняє вимірювальний процес та ін.
Резюме
Современные термогравиметрические анализаторы влажности – это лабораторная техника, оснащенная портативной сушильной машиной и встроенными высокоточными весами. Они оценивают содержание влаги в различных веществах с точностью от десятых до тысячных долей процента.
Они портативны и работают с миниатюрными образцами — массой до 150 г. Встроенный галогенный или инфракрасный нагревательный модуль высушивает (обезвоживает) продукт, а весы взвешивают его до, в процессе и после сушки.
Нагреватели долговечны, безопасны, не формируют магнитных полей, которые могли бы повлиять на точность электронных весов.
Исследование одного образца, как правило, занимает 5-15 минут, в зависимости от установленного режима (для сравнения, сушка традиционным методом с использованием сушильной машины занимает до 6 часов). Температура нагревания варьируется от 30 до 180 °С.
Электронные влагоанализаторы просты и удобны в использовании. Оснащены цифровым экраном и интуитивно понятной клавиатурой. Анализ начинается сразу после загрузки продукта и выбора параметров. Большинство аппаратов могут работать автоматом, в полуавтоматическом и ручном режиме. Анализ обычно заканчивается тогда, когда вес продукта прекращает снижаться, но оператор может выбрать исследование в режиме таймера или сушку, выполняемую по определенному алгоритму.
- Что такое терминал сбора данных?Функціональні особливості терміналу збору даних та необхідність застосування у торгівлі або на складіПовна версія статті
- Програмний РРО: закон, роз'яснення та як підключитиРассмотрим закон про РРО в Украине и как его подключить программу, которая передает все данные на сервер налоговойПовна версія статті