Як перевірити торгові ваги на точність
В Україні налагоджено власне виробництво ваговимірювальної техніки. У місцевих інтернет-магазинах ведеться продаж обладнання під брендами Центровес, Дніпровес і інших марок. Що дає цей факт, крім, звичайно ж, вартості, позбавленої ввізних надбавок? Є ще кілька привілеїв для тих, хто віддає перевагу українському продукту: висока якість матеріалів, можливість вигідно закуповувати товар оптом, налагоджений механізм повірки на рівні державних структур. З метою розшифрування останнього пункту скажімо так, власнику українського ваговимірювального обладнання, не потрібно думати про те, як і де проводять повірку торгових ваг, адже цим займаються спеціалізовані лабораторії Центрів Стандартизації та метрології.
І раз вже ми торкнулися теми повірки, розглянемо її механізм і встановимо ключові принципи даного заходу. Є п'ять типів перевірок:
- первинна. Проводиться після випуску або ремонту ваг;
- періодична. Здійснюється кожні 12 місяців. Мета – усунення дрібних проблем, що впливають на точність вимірювань;
- позачергова. Здійснюється на вимогу власника. Причини: втрата повірочних документів, порушення пломби, бажання упевниться в тому, що техніка працює справно;
- інспекційна. Проводиться для вирішення спірних ситуацій. Ініціюється за заявою зацікавлених сторін;
- експертна. Підставою для експертної повірки служить рішення державних органів (прокуратури, суду, поліції і т.д.).
Залишається розібратися з тим, як проводять перевірку торгових ваг, який її порядок. У сервісний центр надається ваговимірювальна техніка разом з усіма експлуатаційними документами, в тому числі повірочним паспортом. Тестування здійснюється за допомогою комплекту атестованих гир. Після ряду тестів фахівець пломбує обладнання і ставить відповідну позначку в паспорт. Відмітка містить відомості про місце і час проведення повірочних заходів.
Тільки після цього можна стверджувати, що ваги торгові електронні працюють правильно і можуть бути допущені для відпуску товару.
Перевірка ваг на точність без допомоги фахівців
Основним завданням повірочних заходів є встановлення точності вимірювань ваг. Втім, провести перевірку можна і самостійно. Так як перевірити торгові ваги на точність, не маючи атестованих гир?
Почнемо з того, що у торгового обладнання в нормі є невелика похибка у вимірах. Існує три класи точності ваговимірювальної техніки. Ваги першого і другого класів мають найменшу похибку і застосовуються в лабораторіях і ювелірних майстернях. Техніка третього класу задіяна в торгівлі, промисловості, тваринництві та інших господарсько-економічних сферах.
Чим більше вага, тим вище похибка. Для кожного діапазону ваги передбачена своя похибка.
- 1-2 кг: 150 мг.
- 2-5 кг: 375 мг.
- 5-10 кг: 750 мг.
- 10-20 кг: 1500 мг.
Перед тим як перевірити торгові ваги, необхідно переконатися в працездатності всіх вузлів обладнання. Сучасна техніка забезпечується чутливими тензодатчиками, відкаліброваними з заводу. Датчики передають сигнал на мікропроцесор, який трансформує набір електричних імпульсів у вагову інформацію. Вийти з ладу можуть як датчики, так і електроніка.
Встановити точність можна за допомогою будь-якого предмета із заздалегідь відомими характеристиками ваги.
Які органи проводять повірку торгових ваг?
Торгівля роздрібним товаром знаходиться під невсипущим контролем споживчих товариств, адміністрацій ринків, санітарно-епідеміологічних інспекцій і податкових служб. Будь-який з цих органів може ініціювати позачергову перевірку. Більше того, такі заходи можуть бути призначені після звернення громадян.
Щодо відповіді на запитання, хто здійснює повірку торговельних ваг на підприємствах торгівлі, то тут є чітка відповідь, закріплена ст.17 ЗУ «Про метрологію та метрологічну діяльність».
Стаття свідчить, що повірка ваговимірювальної техніки в Україні здійснюється:
- науковими метрологічними центрами, що мають світове визнання;
- лабораторіями та центрами, уповноваженими державними органами на повірку відповідних засобів.
На практиці все організовано досить просто. Підприємець раз на рік привозить техніку в сертифікований сервіс, який оцінює: межу зважування (найменшу і найбільшу), дискретність і точність нульового значення. Якщо в процесі тестування не виявлені відхилення від норми, ставиться пломба, печатка, видається акт виконаних робіт. При виявленні проблеми майстер здійснює калібрування, дрібний ремонт, вказуючи про це в підсумковому документі.
Очевидно, що описані послуги надаються на оплатних засадах. При цьому первинна повірка, як правило, вже входить у вартість ваг.
Які ваги допускаються до торгівлі?
Питання, які ваги допущені в торгових операціях, найчастіше виникає у тих, хто тільки починає свій шлях в торговому бізнесі. Новачкам слід зрозуміти, як влаштований цей сегмент ринку. Існує державний реєстр, куди заноситься сертифіковане ваговимірювальне обладнання. Ви не можете купити безіменні ваги на іноземному сайті, доставити їх в країну і поставити за прилавок. Для цього обладнання має пройти сертифікацію, яка ініціюється виробником обладнання, зацікавленим у поставках своєї продукції на український ринок.
Процедура сертифікації тривалий і досить дорогий процес, тому для тих, хто вперше зіткнувся з необхідністю придбання ваг, рекомендуємо підбирати товар місцевого виробництва з позначкою «Внесені до Держреєстру» або «Повірені до __».
Огляд добігає кінця. Сподіваємося, матеріал був корисним і зміг відповісти на основні питання. Отримати додаткові відомості про ваговимірювальне обладнання можна у наших менеджерів по телефону, вказаному в «шапці» сайту.
- Что такое терминал сбора данных?Функціональні особливості терміналу збору даних та необхідність застосування у торгівлі або на складіПовна версія статті
- Програмний РРО: закон, роз'яснення та як підключитиРассмотрим закон про РРО в Украине и как его подключить программу, которая передает все данные на сервер налоговойПовна версія статті