Як перевірити торгові ваги на точність
Підтримка працездатності обладнання – важливе завдання для будь-якого бізнесу. Справність вагів в торгівлі важлива надзвичайно. Це питання контролюється виконавчими органами України. Несправні ваги можуть стати приводом для тимчасового призупинення торговельної діяльності, а за підозри в несанкціонованому налаштуванні через порушення цілісності конструкції до продавців застосовуються адміністративні та кримінальні заходи покарання. У цій статті ми розповімо про те, як перевірити ваги на точність і хто несе за це відповідальність.
Особливість торгових ваг
Торгові ваги - це спеціалізований тип вагового обладнання, розроблений спеціально для зважування продукції під час проведення торгових операцій. У категорії "ваги торгові електронні" часто поєднують прилавкові ваги та підлогові пристрої. Вони відрізняються габаритами та максимальною межею зважування, але об'єднані подібним функціоналом.
На прилавкових можна зважувати продукцію вагою до 40 кг з точністю до 5 г. На товарних - вантажі до 500 кг. І ті, й інші обладнані вантажною платформою з нержавіючої сталі, тензодатчиком, індикаторним дисплеєм.
Але вони істотно відрізняються від складських платформних або, наприклад, фасувальних ваг.
Отже, які ваги допущені в торгових операціях, у чому їхня особливість:
- базовий функціонал розширено опціями для контрольно-вимірювальних операцій: функцією підсумовування, підрахунку ціни, решти тощо;
- ваги обладнуються двостороннім дисплеєм, щоб інформація на ньому була видна і продавцю, і покупцю. На екран виводиться інформація про ціну продукції;
- ваги обов'язково мають бути внесені до Держреєстру України як прилад, допущений для використання у торгівлі.
Також ваги для торгівлі обов'язково мають пройти повірку.
Повірка – це комплекс заходів, що проводяться з метою підтвердження відповідності параметрів ваговимірювальної техніки заявленим. У нас часто запитують, хто здійснює повірку торгової ваги на підприємствах торгівлі й хто за це відповідає. В Україні за це відповідає Укрметртестстандарт та його філії на місцях, а також виробники ваг, підприємці та інші організації, акредитовані Укрметртестстандартом.
Якщо випробування пройшли успішно, і параметри ваг відповідають заявленим, у паспорті пристрою ставиться позначка, засвідчена підписом уповноваженої особи та скріплена печаткою повірителя.
Інше питання: де проводять перевірку торгових ваг і на яких етапах?
Техніка перевіряється:
- перед випуском із виробництва у продаж;
- після проведення ремонту;
- у процесі експлуатації, зберігання.
У період експлуатації перевірка проводиться один раз на 12 місяців. Важливо не прострочити перевірку, інакше велика можливість отримати штраф від перевірчих органів.
Крім планової, існують ще й позачергові заходи, підставою для яких може стати ремонт або встановлений факт порушення цілісності пломб.
Нагляд за дотриманням перевіркових заходів покладається на центральні органи метрологічного нагляду, зокрема Держпродспоживінспекцію.
Основним законодавчим актом, що встановлює імперативні норми щодо повірки, є ЗУ «Про метрологію та метрологічну діяльність».
Чому може порушитися точність ваг
Держоргани контролюють точність ваг, у тому числі, щоб унеможливити маніпуляції з боку продавців.
Наприклад, маючи на руках ваги з функцією калібрування, недобросовісний підприємець може задати, наприклад, 950 г і запрограмувати їх як кг. І дурити покупця на 50 г на кожному кіло.
Але чесні продавці також не застраховані від порушення ваги. Це може статися внаслідок:
- різких ударів об платформу;
- підключення ваг до мережі без заземлення;
- сильного перевантаження ваг або постійної роботи у стані перевантаження;
- робота у стані сильних вібраційних навантажень; роботи в електромагнітних полях;
- потрапляння води в електроніку пристрою;
- прикладання невиправдано великої сили під час роботи з циферблатом;
- різких перепадів температур та інших порушень правил експлуатації.
Якщо після випадкових ударів по корпусу та платформі ваг, інших інцидентів або просто в процесі експлуатації ви виявили порушення точності ваги, рекомендуємо звернутися до держорганів для перевірки обладнання.
Періодично і сам користувач може перевіряти ваги на справність та чутливість. Для цього не потрібно втручатися в налаштування або розкривати пломбу ваги. Про те, як перевірити торговельні ваги, розповімо далі.
Перевіряємо чутливість ваг
Для цього вам знадобиться еталонна гиря - спеціальний вантаж із точно заданою вагою. Еталонні гирі розподіляються за класом точності, що має відповідати точності ваших ваг.
Для перевірки на чутливість така гиря встановлюється на вантажоприймальну платформу, після чого туди ж потрібно поставити вантаж, вага якого дорівнює масі мінімального поділу шкали. Наприклад, для торгових ваг з максимальною вантажопідйомністю 40 кг, це 5 грам. Якщо дані на індикаторі зміняться на один поділ, отже з чутливістю ваг усе гаразд.
Тестуємо ваги на справність
Періодично або після, наприклад, падіння приладу, перевіряйте ваги на справність.
Що робимо:
- Оглядаємо всі деталі ваг на предмет пошкоджень.
- Перевіряємо справність ваг без вантажу. Правильність установки, показання електронного табло та реакцію ваг на виведення зі стану рівноваги.
- Далі знову використовуємо еталонні гирі. Їхня маса повинна дорівнювати десятій частці граничної маси зважування. Гирі виставляються по центру та в кутах, після цього на дисплей виводиться значення, що дорівнює загальній вазі встановленого вантажу.
- Далі визначаємо точність роботи обладнання за максимального навантаження. Для цього знову беремо, вага якої перевищує максимальну межу зважування. Гирю ставимо по центру вантажоприймальної платформи. Якщо ваги справні, вони повинні повідомити про навантаження.
- Перевіряємо систему тарокомпенсації. Встановлюємо гирю та натискаємо на кнопку компенсації тари. На дисплеї виводиться значення "0000", іноді допускається значення "0001". Після цього потрібно зняти вантаж та натиснути на кнопку тари. Якщо ваги справні, значення на табло знову буде «0000».
Зазначимо, що в нашому інтернет-магазині до онлайн-купівлі пропонується лише справне, перевірене торгове обладнання, яке пройшло перевірку, методологічну перевірку та внесене до Держреєстру України. Ми також надаємо послуги з ремонту, техобслуговування та калібрування ваг. У блозі зібрані десятки статей про те, як проводять перевірку торгових ваг, як підібрати техніку для вимірювання ваги в торгівлі, складі, стійці і т.д., як користуватися вагами різного призначення і т.д. Чекаємо на вас на сайті Укр Ваги!
- Что такое терминал сбора данных?Функціональні особливості терміналу збору даних та необхідність застосування у торгівлі або на складіПовна версія статті
- Програмний РРО: закон, роз'яснення та як підключитиРассмотрим закон про РРО в Украине и как его подключить программу, которая передает все данные на сервер налоговойПовна версія статті